Nie ma wzorca stolca?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Śmierdzący temat – czy nie ma wzorca stolca?

Kupa potrafi „spędzić sen z powiek” niejednej mamie. Naczytała się o wzorcach stolca i jeśli po smółce kupy zaczęły być „książkowe” czyli tzw. jajeczniczka to rewelacyjnie! Ale… nagle ni z tego ni z owego kupa wyszła zielona, pienista i jeszcze podczas przewijania zabrudziła wszystko łącznie z mamą. No i zaczyna się szukanie przyczyn, zaczynając oczywiście od siebie: co ja takiego zjadłam? co wypiłam? smarowałam się czymś? a może się nie smarowałam? Potem przypominamy sobie, że zjadłyśmy coś ciężkostrawnego, smażonego i 100 innych rzeczy, których jednak nie powinnam i w efekcie tego mama dla dobra dziecka, a raczej jego kup przechodzi na dietę i żyje tak kilka tygodni, czasem i miesięcy na ryżu, indyku i herbacie. A kupa jak zielona była tak jest…

No więc jaka ta kupa powinna być?

Pierwsza kupa noworodka to smółka. Jej konsystencja jest ciągliwa i gęsta a kolor ciemnooliwkowy, prawie czarny. W skład smółki wchodzą wody płodowe połknięte przez płód, enzymy trawienne i śluz, złuszczony nabłonek jelit oraz barwniki żółciowe nadające tę ciemną barwę smółce. Noworodek smółkę powinien wydalić w ciągu pierwszych 3 dni od porodu. Jeśli tego nie zrobił, wówczas pediatra wykonuje odpowiednie badania.

Co może być przyczyną braku smółki? Między innymi:

 • niedrożność przewodu pokarmowego
 • choroba Hirschsprunga

Kolejne 2-3 dni to oddawanie tzw. przejściowych stolców. Mają one już nieco jaśniejszy odcień niż smółka (zielonkawy) i luźniejszą konsystencję.

Następnie, w zależności od karmienia,  które wpływa na florę bakteryjną, stolce dzieci karmionych piersią stają się papkowate, luźniejsze,  w odcieniach żółci często z białymi grudkami o lekko kwaśnym zapachu.

Częstość wypróżnień również zależy od podawanego pokarmu. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą oddawać stolce po każdym karmieniu i może ich być nawet 7-10 na dobę.

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym lub karmione w sposób mieszany mogą oddawać  mniej stolców na dobę (2-3).

Normą jest codzienne wypróżnianie się, ale zdarza się, że dziecko nie robi kupki codziennie. La Leche League zaleca suplementowanie przez matkę magnezu i cynku, który pomaga przywrócić równowagę w jelitach dziecka. Również odpowiednio dobrany szczep bakterii probiotycznych może pomóc.

A co jeśli kupa jest zielona?

 

Dieta matki jeśli jest zbyt bogata w mleko i przetwory mleczne może przyczynić się do zmiany stolca u dziecka. Niestrawione całkowicie białka w postaci peptydów przechodząc przez barierę jelitową mogą przedostać się do mleka. Mimo, że niemowlę posiada dodatkowy enzym renninę, który wspomaga trawienie białek kazeinowych, niedojrzały układ pokarmowy nie zawsze radzi sobie z trawieniem.  Jeśli oprócz koloru nic niepokojącego dziecku się nie dzieje (bóle brzucha, ulewanie, wypryski skórne) to nie ma potrzeby rezygnowania z tych produktów.

Ząbkowanie, podczas którego dziecko wytwarza dużą ilość śliny, która zostaje połknięta powoduje podrażnienie jelit. Może mieć to wpływ na biegunkę oraz spowodować zmiany w kolorze stolca na zielony. Również stan zapalny towarzyszący ząbkowaniu może być przyczyną zmiany koloru, konsystencji i zapachu stolca.

Odstawienie od piersi powoduje zmiany flory bakteryjnej. Przejście z karmienia piersią na bardziej stałe pokarmy, może powodować, że w tym okresie przejściowym zmienia się barwa stolca.

Infekcja jelitowa może być wywołana przez wirusy (rotawirusy, kalicywirusy, astrowirusy, adenowirusy), które powodują uszkodzenie mikrokosmków i błony śluzowej. Infekcje bakteryjne powodują wytworzenie enterotoksyn i cytotoksyn. Infekcje bakteryjne powodują również uszkodzenie błony śluzowej. Infekcje pasożytnicze powodują wytwarzanie enzymów i cytotoksyn. Cysty odporne na niszczące działanie czynników fizycznych przylegają do błony śluzowej. Infekcjom jelitowym może towarzyszyć gorączka, senność, ból brzucha. Infekcje mogą być przyczyną zapalenia żołądka lub jelit.

Przemiany kwasów żółciowych od wpływem bakterii. W tym przypadku zielony kolor wynika z przemian kwasów żółciowych wydzielanych przez wątrobę. Przemiany te powodują bakterie obecne w przewodzie pokarmowym.

Spożycie przez matkę produktów bogatych w chlorofil. Spożywanie dużych ilości zielonych warzyw bogatych w chlorofil może mieć wpływ na kolor stolca.

Alergia lub nietolerancja. Alergia na białka a także nietolerancje pokarmowe zazwyczaj objawiają się nie tylko zmienionym kolorem stolca ale także towarzyszą im inne objawy. W przypadku nietolerancji laktozy, która najczęściej jest przejściowa i dotyczy głównie niemowląt w pierwszych tygodniach życia, oprócz zielonych stolców często zdarzają się kupy pieniste i tzw. „strzelające”. Wynika to najczęściej z jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego, który nie rozkłada całkiem cukru mlecznego – laktozy. Wówczas przechodzi on do jelita grubego i tam ulega fermentacji powodując u maluszka wzmożoną ilość gazów, bóle brzuszka, wzdęcia i zmiany w stolcu.  Również w przypadku nietolerancji glutenu może dojść do zmian koloru stolca, którym towarzyszyć może biegunka lub zaparcia. Niszczone zostają kosmki błony śluzowej jelita cienkiego co przekłada się na zahamowanie przyrostów masy ciała i wzrostu.   W przypadku alergii na białka mleka również mogą nastąpić zmiany w stolcu. Najczęściej towarzyszą temu zmiany skórne, AZS, biegunka i spowolnienie lub zahamowanie przyrostów masy ciała i wzrostu.

Kupa czarna?

Bardzo ciemny stolec najczęściej jest wynikiem przyjmowania przez matkę lub dziecko suplementów z żelazem.

Kupa pienista, wodnista, „strzelająca”

Najczęściej jest wynikiem nietolerancji laktozy. Należy pamiętać, że nietolerancja laktozy tzw. pierwotna jest bardzo rzadką przypadłością, którą diagnozuję się w krótkim czasie od urodzenia. Nietolerancja laktozy wtórna (nabyta) zdarza się dosyć często, ale mija ona wraz z wygojeniem się kosmków jelitowych dzięki którym wytwarza się enzym laktazę. Taka nietolerancja wtórna jest często konsekwencją infekcji wirusowej, a wygojenie kosmków może trwać nawet 8 tygodni u niemowlaka.

Śluz w kupce

Śluz produkowany przez gruczoły jelitowe stanowi ochronę dla żołądka oraz ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej chroniąc przed uszkodzeniem jelit. Niewielkie ilości śluzu w stolcu nie są czymś patologicznym i zdarzają się dosyć często. Jeśli częstotliwość i konsystencja kupy są jak dotychczas a pojawia się śluz to nie powinno to budzić niepokoju. W przypadku gdy oprócz zwiększającej się ilości śluzu pojawią się inne objawy takie jak np.: krew w stolcu, zmienia się konsystencja stolca, biegunka wówczas dobrze przeprowadzić badania diagnostyczne.

O czym może świadczyć duża ilość śluzu:

 • stan zapalny błony śluzowej spowodowany infekcją
 • alergia lub nietolerancja pokarmowa
 • nieswoiste zapalenie jelit
 • mukowiscydoza
 •  wgłobienie jelita

Krew w kupie

W prawidłowym stolcu nie powinno być krwi. Jeśli pojawia się krew w stolcu, nieważne czy świeża czy niteczki krwi (nie mylić nitek, które mogą się pojawić po spożyciu np. banana), należy poinformować o tym pediatrę.

Krew w kale najczęściej jest objawem alergii na pokarm ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawia się w 2-6 tygodniu życia i dotyczy głównie niemowląt karmionych piersią. Diagnostyka niemowlęcia u którego pojawiła się krew w stolcu powinna być szczegółowa aby nie wprowadzać zbędnej diety eliminacyjnej u matki.

O czym może świadczyć krew w stolcu niemowlęcia:

 • AZPO – reakcja zapalna obejmująca odbytnicę oraz końcowy odcinek esicy o charakterze nadwrażliwości typu komórkowego. Cechuje ją obrzęk błony śluzowej, nadżerki nabłonka oraz nacieki eozynofilowe nabłonka i blaszki właściwej. Stosuje się również nazwy: alergiczne zapalenie okrężnicy, łagodne zapalenie prostnicy wywołane pokarmem, eozynofilowe zapalenie prostnicy lub zapalenie okrężnicy i prostnicy wywołane mlekiem matki. W większości przypadków przyczyną AZPO są białka pokarmowe wydzielane w mleku matki
 • Zapalenie jelit
 • Enteropatia

Jak widać to jaką kupę wydala niemowlę jest niesamowicie ważne. Warto jednak pamiętać, że wzorca stolca nie ma i dziecko kupę może oddawać w różnych odcieniach, o różnych częstotliwościach i o różnej konsystencji i nie musi to wcale oznaczać choroby. Kolor kupy nie powinien decydować o przejściu przez matkę na dietę eliminacyjną bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu może dopiero taką dietę zalecić. To, że się zjadło zupę ogórkową czy pomidorową a na drugi dzień kupa nie była wzorcowa nie oznacza, że rezygnujemy z niej na kilka kolejnych miesięcy.

To na co zwrócić uwagę? To nas powinno zaniepokoić:

 • Krew w stolcu
 • Zwiększająca się ilość śluzu
 • Nagła zmiana częstotliwości wypróżnień (szczególnie biegunka)
 • Konsystencja (wodniste kupy)
 • Duża ilość gazów
 • Bóle brzuszka, zmiana zachowania maluszka
 • Podwyższona temperatura                                                                                                                                                                     Najczęściej przy stanach chorobowych lub przy alergii i nietolerancji pokarmowej występuje kilka niepokojących objawów i to powinno nas niepokoić.

 

Źródła:

http://www.medicina360.com/feci-verdi.html

http://www.bambinopoli.it/neonato/feci-del-neonato-cosa-ci-dice-il-pannolino/2154/

www.mp.pl

Nelson. Pediatria tom2.

 

 

 

 

Komentarze  

0 # price of gold 2017-03-31 05:53
Hello! I could have sworn I've been to this site before but after
browsing through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking
and checking back often!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Sara 2016-01-30 20:19
Nasz synek miał takie pieniste zgazowane, wrecz strzelajace kupki, do tego kolki, strasznie sie meczyl, byly to wlasnie objawy nietolerancji laktozy, pediatra zalecil na podawanje kolaktazy kropelek z enzymem laktazy, bardzo mu pomogly, objawy minely dosc szybko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # oliwia 2015-09-24 22:21
u nas też bywały problemy z kupką ale chyba najbardziej stresujące są biegunki, bo dziecko szybko może się odwodnić, dlatego kiedy pojawią się jakieś problemy podaje dziecku orsalit, bo szybko uzupełnia utraconą wodę i elektrolity, jest dostępny w wielu smakach więc jak dziecku nie odpowiada jakiś smak można wybrać inny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować